ως τώρα

ΜΟΥΣΙΚΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

2015

  1. Κουιντέτο Πνευστών της Κρατικής Ορχήστρας Αθηνών.
    Σε συνεργασία με την ΚΟΑ.
  2. Ντουέτο μελών της Κρατικής Ορχήστρας Αθηνών.
    Σε συνεργασία με την ΚΟΑ.
  3. ΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΣΥΝΟΛΟ ΧΑΟΝΙΑ
    Σε συνεργασία με το Πολυφωνικό Καραβάνι.
  4. Trio Hermetico: “ΑΣΤΕΡΩ” (cineconcert)
    Προβολή της κλασσικής ταινίας “Αστέρω” (Δημήτρης Γαζιάδης, 1929) του ελληνικού βωβού σινεμά με ζωντανό soundtrack.
    Μουσική παραγωγή του Φεστιβάλ Βωβούσας σε συνεργασία με την Ταινιοθήκη της Ελλάδος.

2016

  1. Κουαρτέτο νυκτών εγχόρδων PlectrumLab
    Σε συνεργασία με την Άγονη Γραμμή Γόνιμη
  2. Κωστής Δρυγιαννάκης Live
    Σε συνεργασία με ORILA
  3. ΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΣΥΝΟΛΟ ΧΑΟΝΙΑ
    Σε συνεργασία με το Πολυφωνικό Καραβάνι
  4. Free Piece of Tape
    Σε συνεργασία με ORILA
  5. Pina Bounce (Θάλεια Ιωαννίδου)
    Σε συνεργασία με ORILA
  6. Πάνος Αλεξιάδης Live
    Σε συνεργασία με ORILA
  7. Πολυφωνικό σχήμα Stringless

ΕΚΘΕΣΕΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ

 2015

  1. ΚΩΣΤΑΣ ΜΠΑΛΑΦΑΣ: “Το αντάρτικο στην Ήπειρο, 1941-1944”. Εικόνες που διατηρούν αποστάσεις από τη λογική του φανατισμού και του διχασμού.
    Σε συνεργασία με το Μουσείο Μπενάκη
  2. FRED BOISSONNAS (1858-1946): “Mount Olympus” Έκθεση φωτογραφίας με υλικό από το αρχείο του Ελβετού φωτογράφου με θέμα τον Όλυμπο, από το Μουσείο Φωτογραφίας Θεσσαλονίκης, το οποίο είναι θεματοφύλακας του αρχείου.
    Παραγωγή του Φεστιβάλ Βωβούσας σε συνεργασία με το Μ.Φ.Θ.
  3. ENRI CANAJ, «Ταξίδι στην Ελλάδα» Ο πόλεμος και η κρίση στη Μέση Ανατολή, οδήγησε 4,5 εκατομύρια Σύρους στη προσφυγιά. Πύλη εισόδου για την Ευρώπη η Ελλάδα.19:30 [ΓΕΩΡΓΙΑ] Παραγωγή του Φεστιβάλ Βωβούσας
  4. ΚΩΣΤΑΣ ΖΗΣΗΣ: “Ζαγόρι, μπροστά απ’ τον ήλιο” Ο φωτογράφος, ως μόνιμος κάτοικος του Ζαγορίου, έχει εξερευνήσει και καταγράψει όλη την περιοχή πέτρα-πέτρα.
    Παραγωγή του Φεστιβάλ Βωβούσας
  5. ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΖΑΒΑΛΛΗΣ: «Η Βωβούσα, μέσα από το φακό» Ο πρώτος συμμετέχων στο πρόγραμμα φιλοξενίας του Φεστιβάλ Βωβούσας για το 2015 εκθέτει ένα ολόκληρο μήνα εντυπώσεων.
    Παραγωγή του Φεστιβάλ Βωβούσας

2016

  1. Μαρίνος Τσαγκαράκης (GR), “Κατασκευασμένα τοπία”
  2. Γεώργιος Ράπτης (GR), “Δελτίον Ταυτότητος”
  3. Αλέξανδρος Λαμπροβασίλης (GR), «Tzoumerka Instant»
  4. YANNIC BARTOLOZZI (CH): “Explorers”
  5. HILDE AAGAARD (NOR): “Blind Mountain” 

 

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΕΝΗΛΙΚΩΝ

2015

  1. Εργαστήριο δημιουργικής γραφής (διήμερο)
    Με την Αμάντα Μιχαλοπούλου
    Σε συνεργασία με τις Εκδόσεις Καστανιώτη
  2. Εισαγωγή στο ντοκιμαντέρ.
    Με τον Δημήτρη Κουτσιαμπασάκο.
  3. Ηλιακές καταιγίδες και διαστημικός καιρός.
    Με την Φιόρη – Αναστασία Μεταλληνού
    Σε συνεργασία με την Ανοιχτή Τέχνη και την Ομάδα Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Ιωάννίνων
  4. Φωτογραφία τοπίου (διήμερο)
    Με τους Κωνσταντίνο Βασιλάκη & Κώστα Πετράκη
  5. Photoshop (διήμερο).
    Με τον Στράτο Αγιάνογλου

2016

  1. Φτιάχνοντας ντοκιμαντέρ με ανθρώπινες ιστορίες (οχταήμερο)  Εργαστήριο ντοκιμαντέρ με τον Βασίλη Λουλέ

ΠΑΙΔΙΚΑ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ

2015

  1. Γνωριμία με τα ξύλινα πνευστά.
    Μουσικό εργαστήρι για παιδιά από την Κρατική Ορχήστρα Αθηνών
  2. Βιωματικό πρόγραμμα φιλαναγνωσίας.
    Με την Ευγενία Βραζιτούλη 
  3. Animation
    Με τον Μπάμπη Αλεξιάδη
    Σε συνεργασία με το Exile Room.

2016

  1. Τα παραδοσιακά επαγγέλματα της περιοχής της Βόρειας Πίνδου.
    Σε συνεργασία με τον Φορέα Διαχείρισης Εθνικών Δρυμών Βίκου-Αώου και Πίνδου.
  2. Τα Κρυφά Πλάσματα του Δάσους
    Εργαστήριο εικονογραφημένης αφίσας με τους BEND και τον Χρήστο Κωτσίνη
  3. Φτιάχνοντας τη Βωβούσα από χαρτί
    Εργαστήριο Animation με το Μπάμπη Αλεξιάδη
  4. Ένα σκοτεινό δάσος γεμάτο φώτα.
    Εργαστήριο photo-animation με το Μπάμπη Αλεξιάδη
  5. Παδικό Εργαστήρι Θεάτρου
    Καθοδηγητές η χορογράφος Φρόσω Κορρού και ο ηθοποιός Δημήτρης Κουρούμπαλης

ΟΜΙΛΙΕΣ

2015

  1. Ο πλούτος της φυτικής ποικιλότητας στην περιοχή της Βωβούσας.
    Περιβαλλοντική περιήγηση με την Ειρήνη Βαλλιανάτου.
    Σε συνεργασία με την Apivita
  2. Το έργο του Κώστα Μπαλάφα.
    Με την Γεωργία Ιμσιρίδου, υπεύθυνη φωτογραφικού αρχείου Μουσείου Μπενάκη.
    Σε συνεργασία με το Μουσείο Μπενάκη
  3. Η ιστορία του Αnimation
    Με τον Μπάμπη Αλεξιάδη.
    Σε συνεργασία με το Exile Room
  4. Φωνητικό τραγούδι και πολυφωνία στη Βωβούσα.
    Mε τον Χρήστο Καραβίδη. Λαογραφική, ιστορική και μουσικολογική παρουσίαση.
  5. Ο τόπος στη λογοτεχνία.
    Με την Αμάντα Μιχαλοπούλου,
    Σε συνεργασία με τις Εκδόσεις Καστανιώτη
  6. Η ανωτερότητα του ελαιόλαδου στη διατροφή.
    Με τον Βασίλη Καμβύση.
    Σε συνεργασία με το Ινστιτούτο Ελληνικής Γαστρονομίας.
  7. Ο κόσμος των Γαλαξιών.
    Με τον Νίκο Ματσόπουλο.
    Σε συνεργασία με την Ανοιχτή Τέχνη και την Ομάδα Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Ιωάννίνων
  8. Αρμονία των σφαιρών: Μουσική και Αστρονομία
    Με την Φιόρη – Αναστασία Μεταλληνού
    Σε συνεργασία με την Ανοιχτή Τέχνη και την Ομάδα Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Ιωάννίνων

2016

  1. “Το άλογο του Κούκου και οι δυσκολίες της επιβίωσης του”
    Χαρητάκης Παπαιωάννου
    Σε συνεργασία με την Ελληνική Ορνιθολογική Εταιρεία
  2. “Το αγριόγιδο των βουνών μας”
    Με τον Χαρητάκη Παπαιωάννου
    Σε συνεργασία με το σύλλογο “Αγριόγιδο στα βουνά”.
  3. Βοτανολογία:
    Παρασκεύη προιόντων από τοπικά βότανα
    Το νομικό καθεστώς που διέπει τη συλλογή και καλλιέργεια βοτάνων. Επίδειξη παρασκευής βαμμάτων με τοπικά βότανα
    Με την Ειρήνη Βαλιανάτου και την Ελένη Σπανίδη
    Σε συνεργασία με την Apivita
  4. Κώστας Ζήσης “Υδρόμυλοι και ενέργεια” 
  5. Στράτος Καλαφάτης, “Τα χρώματα της πίστης”

ΠΡΟΒΟΛΕΣ

2015 (20 ώρες)

Αφιέρωμα στον Δημήτρη Κουτσιαμπασάκο 

  1. Ο Μανάβης/The Grocer, 82′
  2. Ο Ηρακλής, ο Αχελώος και η γιαγιά μου/Hercules, the river Achelous and my grandmother, 30′
  3. Ύψωμα 33/ HILL 33, 43′
  4. Ο γιος του φύλακα/ The Guardian’s Son, 97′

Σε συνεργασία με το Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης:

  1. “Διώνη”, Nτονιμαντέρ, 16’.
  2. Καλάβρυτα -Άνθρωποι και σκιές”, 112′
  3. “Σχετικά με το τέλος του κόσμου”, του Γιάννη Μισουρίδη, 56′
  4. “Το Χρώμα” του Σταύρου Ψυλλάκη, 29′
  5. “Mythogenesis” του Νίκου Πανουτσόπουλου, 29′
  6. “Γιάννενα του στοχασμού και των θρύλων” των Πάνου Κυπαρίση και Φάνη Δούσκου, 73′

Σε συνεργασία με το Exile Room

  1. “Συναντήσεις στην Άκρη του Κόσμου” του Werner Herzog Nτονιμαντέρ, 99′
  2. “Μαύρο Κήτος” της Gabriela Cowperthwaite, 83′
  3. Best of Kids & Docs IΙ Παιδικό 5+ Animation, 49′
  4. Best of Kids & Docs IΙ Παιδικό 9-12. Animation, 52′
  5. Best of Kids & Docs IΙΙ Παιδικό 13+ Animation, 43′
  6. Όρμος” του Louie Psihoyos, 92′
  7. “Mad Hot Ballroom” της Marilyn Agrelo Παιδικό 11+, 105′

Σε συνεργασία με την Νορβήγική Πρεσβεία

  1. “Siblings Are Forever” του Frode Fimland, 75′
  2. “Rafiki” του Christian Lo Παιδική Ταινία Μυθοπλασίας, 75′

 

Σε συνεργασία με τον Γιώργο Βραζιτούλη

ΤΡΙΑ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ ΤΟΥ KARL GASS

  1. 1956: «Η Ελλάδα χωρίς θεούς», 13′
  2. “Zwischen Himmel und Erde”, 13′
  3. “Insel der Rosen”, 19’

2016 (16 ώρες)

  1. “Το Αλάτι της Γης” (2014) 110΄ των Wim Wenders και Juliano Ribeiro Salgado
    Η ζωή και το έργο του Βραζιλιάνου φωτογράφου και οικολόγου ακτιβιστή Σεμπαστιάο Σαλγκάδο
  2. “Επόμενος Σταθμός Ουτοπία” (2015) 91’ του Απόστολου Καρακάση
  3. «In Wood we Trust» (2015) 28’ του Γρηγόρη Βαρδαρινού
  4. «1000 Miles» (2015) 33‘ των Βασίλη Κεχαγιά και Γιάννη Βαλτή
  5. «Celtman» / «Zermatt Unplugged» (21’) ορεινές ταινίες μικρού μήκους

Σε συνεργασία με το Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

  1. Το Φεστιβάλ Δράμας Ταξιδεύει Α” (2016) 120’, επιλογή από τις καλύτερες ταινίες μικρού μήκους της χρονιάς
  2. Το Φεστιβάλ Δράμας Ταξιδεύει Β” (2016) 120’, επιλογή από τις καλύτερες ταινίες μικρού μήκους της χρονιάς

Σε συνεργασία με το Exile Room

  1. “Virunga” (2014) 100′ του Orlando von Einsiedel
  2. “The Thing About Greece: A Snowboard Documentary” (2015) 90’ του Θέμη Λαμπρίδη
  3. «Μάνα» (2015) 70′ της Βάλερυ Κοντάκου
  4. “The Finish Line”, 70’ της Ελιάνας Αμπραβανέλ

Αφιέρωμα στον σκηνοθέτη Βασίλη Λουλέ

  1. “Πέρασα κι εγώ από κει κι είχα παπούτσια από χαρτί” (2014)
  2. “Ένας Λαμπερός Ήλιος» (2000) 36’